Oxford İşletme Grupları Elkitabı

DERLEYEN(LER): 
Aslı M. Çolpan
James R. Lincoln
Takashi Hikino

ÇEVİREN: Yasin Emre Kara

DİL: Türkçe

KATEGORİ: İşletme - Ekonomi
SAYFA SAYISI: 400
ÖLÇÜ: 16,5 x 24 cm
BASKI: 1. Baskı ,2021-04-21 15:33
ISBN: 9786057685773
FİYAT: 125 TL

İşletme grupları (namıdiğer holdingler), ekonomik örgütlenmenin modern olmayan biçimleri olarak kimi zaman eleştiri konusu olsa da, bunların birçoğu ekonomik ve siyasi çalkantılara, uluslararası rekabete ve teknolojik değişime uyum sağlayarak önemli bir direnç göstermiştir.

Oxford İşletme Grupları Elkitabı, taşıdıkları öneme rağmen yeterince incelenmeyen bu işletme gruplarının gelişimini, stratejilerini ve kurumsal yönetimlerini irdelemeye yönelik kapsamlı ilk sistematik çalışma niteliğinde.

Bir yandan çeşitli ülkelerdeki işletme grupları hakkında analitik ve tarihsel verilere dayanan ampirik incelemelere yer veren Elkitabı, diğer yandan da farklı ülke örneklerini karşılaştırıp bu ülkelerin küresel bağlama nasıl oturduklarına yönelik kuramsal bir çerçeve sunuyor.

Sadece akademisyenler için değil, şirket yöneticileri ve politikacılar için de son derece önemli olan bu çalışma, işletme gruplarının büyük şirketler kesiminin çekirdeğini oluşturduğu Türkiye ekonomisi ile birlikte birçok yükselen piyasaya odaklanıyor: Ele alınan bölgeler Asya’dan Latin Amerika ve Ortadoğu’ya kadar çeşitlilik gösteriyor.

Aslı M. Çolpan, Japonya, Kyoto Üniversitesi İdari Bilimler Enstitüsü ve Ekonomi Enstitüsü’nde öğretim üyesidir. 2010 yılında, üniversitedeki en başarılı kadın akademisyenlere verilen Tachibana Ödülü’ne layık görülmüştür.

Takashi Hikino, Japonya, Kyoto Üniversitesi İdari Bilimler Enstitüsü’nde öğretim üyesidir.

James R. Lincoln, Berkeley’deki California Üniversitesi, Walter A. Haas İdari Bilimler Fakültesi, Mitsubishi Uluslararası İşletme ve Finans Kürsüsü’nde öğretim üyesidir.

BENZER KİTAPLAR

1949’da iktidarı ele geçiren Çin Komünist Partisi sınıfsal eşitlik sağlamak amacıyla iktisadi, kültürel ve siyasal sermayeyi hedef alan bir dizi […]

YAZAR(LAR) Joel Andreas, 36 TL (KDV’den muaftır)

HAKLARINI YİTİRENLER: ÇİN’DE ENDÜSTRİYEL YURTTAŞLIĞIN YÜKSELİŞİ VE ÇÖKÜŞÜ

YAZAR(LAR) Joel Andreas,

Girişimci Devlet’in çıkış noktasında, küresel düzeyde yaşanan 2008 finans krizi yer alıyor. Krizin ardından, büyümeyi yeniden başlatmak için atılması gereken […]

YAZAR(LAR) Mariana Mazzucato, 100 TL

Girişimci Devlet

YAZAR(LAR) Mariana Mazzucato,

Son yılların en popüler kelimesi haline gelen “blokzinciri” hakkında ilginç bir kitaba başlıyorsunuz. Okurunu teknik bilgilerle sıkmayan, konuya bütünüyle felsefi […]

YAZAR(LAR) Kevin Werbach, 120 TL

Blokzinciri ve Yeni Güven Mimarisi

YAZAR(LAR) Kevin Werbach,

SEPET
0