OYUNDA BÜYÜMEK

Çocuk Gelişimi ve Eğitimine Sosyokültürel Bakış

YAZAR(LAR) :
Artin Göncü

ÇEVİREN: Ayşegül Turan

DİL: Türkçe

KATEGORİ: Çocuk Gelişimi
Psikoloji
SAYFA SAYISI: 349
ÖLÇÜ: 16,5x24
BASKI: 2019
ISBN: 9786052116845
FİYAT: 110 TL

Gelişim psikolojisi ve eğitim alanının ileri gelen isimlerinden Artin Göncü’nün yazıları Türkçede ilk defa kitaplaştırılıyor. Çocuk gelişimi, eğitim psikolojisi, erken çocukluk eğitimi, çocuk ve yetişkinlerin hayatında ve gelişiminde oyunun rolü gibi konularda çığır açıcı araştırmalar yürütmüş Göncü, bu kitabıyla oyun ve çocuk gelişimine sosyokültürel bir açıdan yaklaşıyor.

Kitap üç kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda konuya genel bir bakıştan sonra sosyokültürel yaklaşımın ana hatları ele alınıyor. İkinci kısımda çoğunluğu çocuk oyunlarını konu edinen ama oyunun insanın hayatı boyunca önemli olduğunu tartışan makale ve kitap bölümleri yer alıyor. Son kısımdaysa erken eğitime ve çocuk yetiştirmeye sosyokültürel açıdan yaklaşan çalışmalar bulunuyor.

Sınıflarda ve dünyanın farklı köşelerinden topluluklarda gerçekleştirilmiş ampirik çalışmalarla Piaget ve Vygotsky’den yola çıkan teorik çalışmaları derin bir deneyim ve gözlem birikimiyle dengeleyen Oyunda Büyümek, Türkçe eğitim ve çocuk gelişimi literatürüne bir temel eser kazandırıyor.

Artin Göncü, Illinois Üniversitesi – Chicago’da Emeritus Profesör. Jean Piaget Society ve Ankara Üniversitesi Çocuk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yönetim kurullarında üyelik yaptı. Çocuk gelişimi ve eğitim alanlarının en seçkin dergilerinden bazılarında editör ve yayın kurulu üyesidir.

İÇİNDEKİLER

BİRİNCİ KISIM
Sosyokültürel Bakış
ÖNSÖZ
Oyuna, Eğitime ve Büyümeye Başlarken
Bir Teşekkür
BİRİNCİ BÖLÜM
Eğitim Psikolojisine Sosyokültürel Yaklaşımlar: Kuram, Araştırma ve Uygulama
ARTIN GÖNCÜ VE MARY GAUVAIN
İKİNCİ KISIM
Oyun
İKİNCİ BÖLÜM
Grup Oluşturmak: Hayatla Oyunda Baş Etmek
ARTIN GÖNCÜ
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Sosyal Mış gibi Yapmada Öznelerarasılığın Gelişimi
ARTIN GÖNCÜ
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Kültürel Etkinlik Olarak Çocuk Oyunları
ARTIN GÖNCÜ, UTE TUERMER, JYOTIJAIN VE DANIELLE JOHNSON
BEŞİNCİ BÖLÜM
Çocuk Oyunlarında Kültürel Varyasyon
ARTIN GÖNCÜ, JAYANTHIMISTRY VE CHRISTINE MOSIER
ALTINCI BÖLÜM
Piaget ve Vygotsky’nin Oyun Anlayışlarının Karşılaştırılması ve Genişletilmesi: Bireysel, Sosyokültürel ve Eğitimsel Yorumlama Olarak Simgesel Oyun
ARTIN GÖNCÜ VE SUZANNE GASKINS

BENZER KİTAPLAR

SEPET
0