TEVFİK FİKRET

DERLEYEN(LER): 
Turgut Çeviker

DİL: Türkçe

KATEGORİ: Armağan Kitaplar
SAYFA SAYISI: 656
ÖLÇÜ: 15,5 x 22 cm
BASKI: 21.11.2021
ISBN: 78-605-7685-93-3
FİYAT: 120 TL (KDV’den muaftır)

Batı’nın kapısını ilk açan sanatçı Tevfik Fikret, bütün zamanlar için edebiyatımızın ana aktörlerinden birisi. Yapıtları, yaşamı ve edebiyatımıza getirdiği yeniliklerle büyük bir temel taşı. Diğer bir deyişle, okul yıllarından itibaren hep duyduğumuz, bir şekilde karşımıza çıkan önemli isimlerden biridir; ama kimdir gerçekten Tevfik Fikret, önemi nedir, onu layıkıyla tanıdığımızı söyleyebilir miyiz?

Tevfik Fikret kitabı, 106 yıl sonra ona çok farklı bir biçimde bakmayı deneyen bir armağan. Kitabın dörtte üçünü “dünkü metinler”, dörtte birini 1970 sonrası yazarların “bugünkü metinler”i oluşturuyor. Bu seçim, geçmişten bugüne uzanan yüzyıllık değerlendirmeler retrospektifi sunuyor. Bu kurgu, yazarların sanatçıyı zaman içinde ele alışlarındaki –değişen ve gelişen– dil, biçem, dünya görüşü, edebiyat anlayışı ve eleştiri tutumlarını da belgeliyor.

Tevfik Fikret, Koç Üniversitesi Yayınları’nın yeni dizisi “Armağan Kitaplar”ın da ilk kitabı aynı zamanda. Yılmaz Güney, Halit Ziya Uşaklıgil, Yahya Kemal Beyatlı, Nurullah Ataç, Sait Faik Abasıyanık, Sabahattin Ali, Fikret Muallâ Saygı, Yaşar Kemal, Âşık Veysel Şatıroğlu kitaplarıyla devam etmesi planlanan “Armağan Kitaplar” dizisini Turgut Çeviker yayına hazırlıyor. Bol görsel malzeme eşliğinde, söz konusu isimler hakkında yayımlanmış bütün yazılar elden geçirilerek, özgün anlatımlar süzülerek oluşturulmuş bir derleme niteliğindeki bu armağan kitapları, çok yazarlı biyografiler olarak da değerlendirmek mümkün.

Turgut Çeviker, 1950’de Çarşamba’da (Samsun) doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Çarşamba’da okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde başladığı Türkoloji eğitimine, Ankara Üniversitesi DTCF’de devam etti ve okulu son sınıftan terk etti. 1972-1978 yılları arasında Yeşilçam’da yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 1977’den başlayarak mizah kültürü üzerine çalışmalara yöneldi. 1993’te İris Yayıncılık ve Filmcilik’i kurdu ve mizah kültürü üzerine dergi ve kitaplar yayımladı.

BENZER KİTAPLAR

SEPET
0