Dönme Kadınlar

Erken Dönem Modern Akdeniz'inde Toplumsal Cinsiyet, Kimlik ve Sınırlar

YAZAR(LAR) :
Eric R. Dursteler

ÇEVİREN: Deniz Koç

DİL: Türkçe

KATEGORİ: Kadın Çalışmaları
Tarih
SAYFA SAYISI: 248
ÖLÇÜ: 13,5 x 20 cm.
BASKI: 1. Baskı ,2018-03-08 00:00:00
ISBN: 9786052116296
FİYAT: 90 TL

Elinizdeki kitapta erken modern dönemde doğdukları yerleri, ailelerini ve dinlerini bırakan Akdenizli kadınların, toplumsal ve siyasi olarak sahip oldukları karmaşık alanı açık eden hikâyeleri anlatılıyor. “Dönme”, en dar anlamıyla erken modern Akdeniz’de Hıristiyanlıktan Müslümanlığa geçenler için kullanılır. Eric R. Dursteler, Dönme Kadınlar’da bu anlamı ustaca değiştirerek kelimeyi, dönemin ve bölgenin toplumsal, dini, siyasi ve toplumsal cinsiyet sınırlarının ötesine geçen herkesi kapsayacak şekilde kullanıyor. Güçlü bir arşiv çalışmasıyla aktarılan bu hikâyeler aracılığıyla Dursteler, hem erken modern dönem Akdeniz’de kadınların belirli deneyimleri ve koşullarına hem de daha geniş kültürel ve toplumsal pratiklerle geleneklere dair önemli öngörülerde bulunuyor.

Kitapta kendisini ezen kocasından kaçmak için İstanbul’a, dönme ağabeyinin yanına gelip Fatma Hatun adını alan Venedikli Beatrice Michel’in hikâyesiyle kadınların din ve yer değiştirerek nasıl şahsi ve ailevi statülerini yükselttiklerini okuruz. Hıristiyan Elena Civalelli ve Müslüman Mihale Şatoroviç’in paralel hikâyesinde iki cesur kadının Osmanlı-Venedik sınırını kullanarak kendi hayatlarını tayin edişlerine tanık oluruz. Yunan adası Milos’tan kaçan dört Müslüman kadının (Ayşe, Emine, Hatice ve anneleri Maria) Korfu’ya sığınmaları ve İslamdan Hıristiyanlığa dönmeleriyle bir kadının hayatı üzerinde söz sahibi olmasının Osmanlı-Venedik sınırında uluslararası bir fırtına kopardığını görürüz.

Kadın failliğine dair heyecan verici bir anlatı olan Dönme Kadınlar, erken modern Akdeniz’de kimlik ve dönmelik arasındaki bağlantıyı aydınlatıyor. Zengin içeriğe sahip bu sürükleyici kitap, sadece dönemi çalışan araştırmacılara değil, geniş bir okuyucu kitlesine hitap ediyor.

Eric R. Dursteler, Brigham Young Üniversitesi Tarih Bölümü’nde profesör ve bölüm başkanı.

İÇİNDEKİLER

Önsöz 9
Teşekkür 11

BİRİNCİ BÖLÜM 15
Fatma Hatun ya da Eski Adıyla Beatrice Michiel

İKİNCİ BÖLÜM 47
Elena Civalelli/Suor Deodata ve Mihale/Catterina Şatoroviç

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 89
Maria Gozzadini ve Kızları Ayşe, Emine, Hatice

Sonuç 117
Notlar 133
Coğrafi Karşılıklar 177
Sözlükçe 179
Kısaltmalar 183
Kaynakça 187
Dizin 245

BENZER KİTAPLAR

“Kadın doğulmaz, kadın olunur”. Bu meşhur cümle, 1949 tarihli İkinci Cinsiyet‘in odak noktasını oluşturur. Simone de Beauvoir böylece cinsiyet meselesini […]

YAZAR(LAR) Simone de Beauvoir, 195 TL

İkinci Cinsiyet (2 Cilt)

YAZAR(LAR) Simone de Beauvoir,

Virginia Apgar’dan Barbara McClintock’a, Chien-Shiung Wu’dan Sophie Kowalevski’ye, Hedy Lamarr’a… Rachel Swaby’nin eğlenceli kaleminden süzülen 52 yaşam öyküsü, bilimi ve […]

YAZAR(LAR) Rachel Swaby, 90 TL

Dikbaşlılar
Bilimi ve Dünyayı Değiştiren 52 Kadın

YAZAR(LAR) Rachel Swaby,

SEPET
0